Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że ruszyła infolinia w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy.

 

Szanowni Państwo,

od 21 marca ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w wyniku konfliktu zbrojnego.

Infolinia jest dostępna w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach od 8:00 do 18:00 pod numerem 22 444 02 55. Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Konsultanci infolinii udzielą informacji:

 • o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS,
 • jak wypełnić i wysłać wniosek,
 • jak zarejestrować profil na Portalu Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Link do artykułu na stronie ZUS

 

Na stronie ZUS- informacje dla obywateli Ukrainynformacje dla obywateli Ukrainy  są opracowane, przetłumaczone na język ukraiński zagadnienia tematyczne, które mogą się przydać przy kontaktach z osobami potrzebującymi pomocy.

Z dnia:

 • 13 marca "Wsparcie finansowe dla obywateli Ukrainy, którzy mają pod opieką dziecko"  - jest wersja ukraińska i polska
 • 5 marca "Świadczenie wychowawcze 500+ dla obywateli Ukrainy" - jest wersja ukraińska i polska
 • 5 marca "E-wizyta w ZUS" - jest wersja ukraińska i polska
 • 1 marca "Informacja dla uchodźców z  Ukrainy mających zamiar podjąć pracę w Polsce" - jest wersja ukraińska i polska
 • 1 marca Важлива інформація для біженців з України, які перестали тримавати пенсію і пенсію по інвалідності і виїхали з території України – nie ma wersji polskiej
 • 28 lutego Базові виплати на випадок хвороби – nie ma wersji polskiej
 • 28 lutego Допомога на виховання 500+ і Сімейний капітал опіки – nie ma wersji polskiej
 • 27 lutego Платформа електронних послуг ZUS (ПЕП ЗСС або PUE ZUS) – nie ma wersji polskiej
 • 27 lutego Заклад соціального страхування (ZUS) – nie ma wersji polskiej
 • 26 lutego Пенсії та допомоги для осіб, які працювали в Україні (брошурa pdf) – nie ma wersji polskiej

 

Warto skorzystać z tych materiałów w języku polskim i ukraińskim – udostępnić dalej / przekazać do udostępnienia. Wskazują sposób obsługi przez ZUS wniosków / dot. platformy PUE ZUS / odnoszą się do zatrudnienia cudzoziemców.

Link https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/informacia-dla-gromadan-ukraini