Rzadko udaje nam się zawczasu przewidzieć, kto lub co na nas wpłynie. Spotkanie z pewnymi ludźmi, książkami, muzyką, miejscami albo ideami może - w sprzyjających okolicznościach - uczynić nasze życie szczęśliwszym, bogatszym i piękniejszym…”

Jonathan Caroll

        „V  Piknik Rodzinny”  w  Zespole Szkół w Dubinach  upłynął pod znakiem dobrej zabawy, wielu wzruszeń  i interesujących  konkurencji dla całej rodziny. Celem tego przedsięwzięcia było przede wszystkim  stworzenie  przestrzeni do wspólnej zabawy  rodziców i ich dzieci. Nauczyciele stali się koordynatorami działań, które  uczyły  mądrego wykorzystania wolnego czasu , profilaktyki zdrowotnej, rozwijały zainteresowania.

         Na piknikowej  scenie, rodzice  i zaproszeni goście ,mogli podziwiać popisy taneczne, wokalne i aktorskie  dzieci. Jako pierwsze wystąpiły Pszczółki z  najmłodszego oddziału przedszkolnego Usłyszeliśmy w ich wykonaniu piosenkę „ Przyszła do nas wiosna” .  Pani Henrykę Blicharz i Joanna Bach przygotowały dzieci do tego występu. Z kolei Dorota Kiersnowska ze swoimi Żabkami  popisała się układem tanecznym -„Czekolada” .Grupa Biedronki, pod kierunkiem Ireny Chodak, również zaprezentowała się  w układzie tanecznym do  piosenki „Loca, Loca”.  Z gorącym przyjęciem spotkały się występy uczniów klas I-III . Panie: Beata Markiewicz i Walentyna Wołkowycka  przygotowały  wspólny projekt muzyczno- taneczny. Uczniowie klasy II i III  popisali się  w „ Tańcu dżentelmenów”, „ Tańcu z szarfami” i w „Tańcu kurcząt w skorupkach”, zaś pierwszoklasiści wyśpiewali pod kierunkiem Pani Bożeny Dawidziuk  przepiękną „ Tęczę”.  Muzycznych wzruszeń dostarczył też zespół wokalny działający przy Zespole Szkół w Dubinach. W wykonaniu grupy młodszej  usłyszeliśmy:  „Pralesko”, „ Jagódki” i „ Biełarusaczkę . Grupa starsza z kolei przedstawiła  utwory: „ Maci budzie sustrakaci”, „ Pałałała”. Kierownictwem muzycznym zajęła się pani Maria  Paszko. Nie zabrakło też występu „ Arte -muzy” – zespołu z Białegostoku, który zabrał wszystkich w ciekawą muzyczną podróż.

Piknik rodzinny to oczywiście sposób na przekonanie wszystkich do zdrowego stylu życia. Zależało nam, by dzieci i rodzice rozumieli, jak ważne jest dbanie o zdrowie. Dlatego zaprosiliśmy wszystkich  do obejrzenia krótkiej scenki rodzajowej na temat właśnie zdrowia . Dzieci  z klas IV-V przedstawiły swoje talenty w  inscenizacji: „Czarownica  u dentysty” , piosence : „ Zdrowie” i tańcu : „Swing w uliczce”. W temacie profilaktyki zdrowotnej  utrzymane były też dwa stanowiska :  „ Rowerowy tor przeszkód” i  „ 100 pytań o zdrowiu” . Każdy uczestnik mógł też podarować drugie życie książce i otrzymać ulotkę propagującą życie bez używek.  Każdy mógł też zatańczyć Zumbę i zachwycić się gimnastyką na trampolinach. Również na strzelnicy można było wykazać się celnością i pewną ręką

Na szczególną uwagę  zasługiwało stanowisko degustacyjne ciast upieczonych przez rodziców naszych uczniów.  W tym roku ogłosiliśmy konkurs o tytuł: „ Mistrza Domowych Wypieków.” Wszystkie  ciasta były tak  smaczne, że każde zasługiwało na laur doskonałości. Mieliśmy też propozycję dla tych, którzy chcieli  zrobić najzdrowszą i najapetyczniejszą kanapkę.

Przez cały czas trwania pikniku  działał punkt  krwiodawstwa. Można było obejrzeć  prezentacje przygotowane  przez służby: Straż Graniczną i Pogotowie Ratunkowe. Również dumnie reklamowały się  wioski  tematyczne: Wioska Bulwy - Lipiny i Wioska Małego Osocznika- Dubiny. Odbyła się też promocja książki Mirosława Awksentiuka i Mirosława Chilimoniuka „ Nasza mowa. Zbiór znaczeń gwary Podlasie 2017”.

Mieliśmy też stoisko porad kosmetycznych prowadzone przez konsultantkę Avonu i Mary Kay , pokaz wykonywania sztucznej biżuterii. Chętne dzieci mogły wziąć udział w malowaniu twarzy.   Również Klub Motocyklistów z Bielska Podlaskiego czekał  na zainteresowanie odwiedzających naszą szkołę. Dzieci świetnie bawiły się na dmuchanym zamku, puszczały olbrzymie bańki, zajadały się lodami i watą cukrową. Pogoda dopisała, więc też humory nie opuszczały rodzin, które zechciały skorzystać z naszej oferty.

Piknik zakończyła gospodyni pikniku, Pani Dyrektor Alina Ginszt, która podziękowała wszystkim za udział w tej szkolnej imprezie i  wręczyła nagrody tym, którzy wzięli udział w konkursach zorganizowanych przez organizatorów „V Pikniku Rodzinnego”.

Oczywiście takie działanie wymagało pomocy różnorodnych instytucji i przedsiębiorstw.  Naszymi partnerami byli:

 1. Straż Graniczna- Placówka Straży Granicznej w Białowieży
 2. Komenda Powiatowa Policji w Hajnówce
 3. Pogotowie Ratunkowe Hajnówka
 4. Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Hajnówce
 5. Gminne Centrum Kultury w Hajnówce
 6. Fitness Klub Active Line
 7. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
 8. Wioski Tematyczne z Dubin i Lipin
 9. Gminne Centrum Kultury w Dubinach

Wsparcia udzielili nam sponsorzy:

 1. Rada Rodziców Zespołu Szkół w Dubinach
 2. Urząd Gminy Hajnówka
 3. GOPS
 4. Starostwo Powiatowe w Hajnówce
 5. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
 6. Michał Owerczuk – radny UG w Hajnówce
 7. Irena Dzikowska – radny UG w Hajnówce
 8. Norbert i Sara Owerczuk
 9. Siegień Paulina i Paweł
 10. Apteka Familijna w Hajnówce
 11. Bank Spółdzielczy w Hajnówce
 12. Eurobank oddział w Hajnówce
 13. Mirosław Kojło ,,MIRUŚ”
 14. PPHU UZIMEX
 15. KARMEL SC Alina i Marta Dąbrowskie
 16. Borowik ubezpieczenia
 17. Katarzyna i Krzysztof Jakubowscy
 18. IGLOTEX-ŁUKASZ Sp. z o.o.
 19. Centro Met Stefan Bedkowski
 20. EMMA - Borowik
 21. MANGO Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe
 22. EBM Sp. z o.o.
 23. Neptun Włodzimierz Grochulski
 24. Park Wodny w Hajnówce
 25. PWiK w Hajnówce
 26. Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
 27. PUK w Hajnówce
 28. Pronar
 29. SEBEX – Sebastian Kurzajak i Piotr Urbaniak
 30. Piekarnia Podolszyńscy
 31. Nadleśnictwo Białowieża
 32. Monika i Jarosław Kot
 33. Mirosław Kot
 34. NZOZ "Zdrowie" H. Pisawocka J. B. Krutel

Autor Monika Michaluk